Az emésztésről hitelesen

Az emésztésről hitelesen

(Részletek dr. Légrády Péter: Tojás, táplálkozás, egészség c. könyvéből.)

 

 

Helyes táplálkozásról csak akkor beszélhetünk, ha a táplálkozásunk minden tekintetben megfelel a szervezetünk igényének. Az emésztési folyamat megértése hozzásegit bennünket szervezetünk tápanyagigényének a megismeréséhez is.

 

A patkóbélbe került étel (és ital) (mechanikus vagy kémiai) hatására bélhormon (cholecystokinin) szabadul fel. A kolecisztokinin egyrészt kinyitja az epe- és a hasnyálmirigy-vezeték alkotta közös csőrendszer közös záróizmát, másrészt összehúzza az epehólyagot és így az epe és a hasnyál a patkóbélbe ömlik, ahol keveredik az oda jutott ételpéppel.

A zsír az egyetlen anyag, amely kiváltja a kolecisztokinin nevü anyag termermelődését, ami ahhoz szükséges, hogy a hasnyálmirigy- és az epevezeték közös záróizmát kinyissa és tartósan nyitva is tartsa. Zsír nélkül nem jut az epe az emésztés helyére, epe nélkül pedig az emésztés folyamata nem megy végbe. A megfelelő működéshez nem elég az általánosan ajánlott zsiradékmennyiség. Kevesebbet ajánlanak egy napra, mint amennyi egyetlen kiadós étkezéshez kell.

Az ember epehólyagja kb akkora, amennyi epe szükséges egy kiadós étkezéshez. A epehólyag telődéséhez kb 6-8 órára van szükség, azaz 6-8 órának kell(ene) eltelni két étkezés között. A valamikori őseink étkezési szokásai, még ehhez igazodtak: ők napjában csak kétszer ettek. S ezt bizonyítja a gyönyörü magyar nyelvünk is, ugyanis van rá egy ősi szavunk: estebéd.

A rossz emésztés a betegségeink gyökere. A napi többszöri evéssel (és nassolással) elaprózódik az étkezéshez pedig oly fontos epe, s amiatt az emésztés nem lesz tökéletes.

Elhibázott az általánosan tanácsolt, "együnk többször keveset", mert ellentétes a szervezetünk működésével! A szervezetünk évmilliók alatt alakult ki, de mi, azaz az ember akarja neki (a szervezetnek) megmondani hogy nem ám az a jó ha csak naponta kétszer kap enni, hanem a napi többszöri evés a jó?!

Számos betegségtünet, függ az emésztéstől és gyógyítható is, - megfelelő étrenddel. Ehhez azomban ismernünk kell az emésztőrendszer működését.

A dietetikusok tanácsait legjobb elfelejteni. Ahelyett tessék elolvasni dr. Légrády Pétertől a Tojás, táplálkozás, egészség cimü könyvet, amely a témában a legkiválóbb. Dr. Légrády Péter a könyvét nem a szakmai köröknek hanem a népnek szólóan írta, mindenki számára érthetően fogalmazta meg, a benne foglaltak a saját kutatásain alapulnak és az garantáltan megfelel a valóságnak.

A koleszterin létszükséglet, amihez kevés köze van az ételek koleszterintartalmának. A könyv alapos részletességgel szól a koleszterin szerepéről is. Megvásárolható könyvesboltokban, de teljes egészében elolvasható a neten is, pl a következő címen: https://www.szamosmiklos.hu/tojaskonyv/

 

Az emésztésről a leghitelesebb ismeretanyagot dr. Légrády Péter: Tojás, táplálkozás, egészség cimü könyvében találjuk meg. Belőle idézek néhány fejezetet az alábbiakban.